dlaczego-pije-mimo-wszywki
23 kwietnia 2025

Dlaczego pije mimo wszywki?

Dlaczego alkoholik pije, pomimo zaaplikowanej wszywki? Jest to pytanie, które lata temu, gdy wszywki alkoholowe stanowiły jedną z popularniejszych metod leczenia alkoholizmu, zaczynało pojawiać się coraz częściej. Wynikało to oczywiście z faktu, że osoby uzależnione, po zastosowaniu wszywki alkoholowej, po pewnym czasie i tak sięgały po alkohol – pomimo grożących im skutków ubocznych. Czy jest to zatem rozważne podejście? Nie na wszystko istnieje jednoznaczna odpowiedź, zwłaszcza w temacie alkoholizmu, który jest niezwykle złożonym schorzeniem. W dzisiejszym artykule omówimy, w jaki sposób działa wszywka alkoholowa, czym grozi picie alkoholu przy wszywce i dlaczego alkoholik mimo wszywki nadal pije. Zapraszamy do czytania.

Co to jest wszywka alkoholowa? Działanie wszywki

Wszywka alkoholowa jest środkiem farmakologicznym w postaci tabletek, od lat stosowanym w leczeniu alkoholizmu. Wszywkę umieszcza się podskórnie podczas zabiegu chirurgicznego, najczęściej na pośladku lub pod łopatką. Taka aplikacja pozwala na stopniowe uwalnianie się substancji czynnej leku do krwiobiegu pacjenta. Efektem właściwym wszywki alkoholowej jest wywołanie nieprzyjemnych dolegliwości w przypadku spożycia alkoholu.

Działanie wszywki alkoholowej ma wywoływać wstręt, a przede wszystkim obawę u osoby uzależnionej przed spożyciem alkoholu. Nie jest to jednak jedyny właściwy sposób leczenia alkoholizmu, gdyż nie opiera się na nabieraniu samoświadomości i pracy nad sobą, a jedynie na powodowaniu lęku u alkoholika związanego z działaniem wszywki. Trzeba zatem pamiętać, że jest to jedynie farmakoterapia, a ta jest jedynie wsparciem na drodze leczenia alkoholizmu. Mimo to jeszcze kilkanaście lat temu wszywki cieszyły się dużą popularnością.

Zaszycie Esperal

Zaszycie wszywki Esperal – popularnej kilkanaście lat temu wszywki alkoholowej, którą znano pod tą nazwą do 2009 roku – wbrew pozorom nadal jest możliwe. Lata temu produkcja Esperalu została przerwana z uwagi na konieczność zmiany warunków jej wytwarzania, a co za tym idzie – związanych z tym zbyt wysokich nakładów finansowych. Jak zatem możliwe jest, aby dzisiaj przyjąć ten preparat?

Otóż wszywka ta powróciła do obiegu, jednakże już pod inną nazwą. Przyjęła ją od substancji czynnej, czyli od disulfiramu, który wchodził również w skład Esperalu. Dziś wszywkę tę można zatem znaleźć pod nazwą Disulfiram WZF i zupełnie niczym innym nie różni się ona od starego Esperalu. To właśnie ta sama substancja czynna, czyli disulfiram, odpowiada za hamowanie enzymu trawiennego w naszej wątrobie – jakim jest dehydrogenaza alkoholowa. W efekcie toksyczna pochodna etanolu, aldehyd octowy, kumuluje się w organizmie, zamiast zostać rozłożony na inne substancje. Doprowadza to do wystąpienia objawów silnego zatrucia alkoholowego. Wywołanie tak bardzo nieprzyjemnych dolegliwości w przypadku spożycia alkoholu z założenia ma powodować strach przed piciem u osoby uzależnionej.

Pożądane skutki wszywki alkoholowej

Podsumujmy więc, jakie są skutki pożądane stosowania disulfiramu jako terapii farmakologicznej w leczeniu alkoholizmu. Wszywkę umieszcza się podskórnie właśnie po to, aby wywoływała ona u pacjenta konkretne dolegliwości w przypadku spożycia alkoholu. Jest to więc niejako powód do kontrowersji, jakie od lat narastały wokół stosowania wszywki alkoholowej, jednakże warto podkreślić, że dolegliwości występujące wskutek wypicia alkoholu przy obecności wszywki alkoholowej nie powinny odznaczać się nazbyt silnym charakterem. Powinny wywoływać jedynie nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego o umiarkowanym natężeniu, zupełnie niezagrażającym życiu. Do skutków wywoływanych przez picie alkoholu podczas stosowania disulfiramu zaliczamy:

  • nudności lub wymioty,
  • osłabienie,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia snu.

Skutki uboczne wszywki alkoholowej

Chociaż powyżej wymienione reakcje organizmu na wypicie alkoholu podczas stosowania preparatu z disulfiramem są jak najbardziej pożądanym efektem, istnieją również skutki uboczne stosowania wszywki alkoholowej. Oto kilka z nich:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • utrata przytomności,
  • niewydolność krążeniowo-oddechowa,
  • zawał,
  • obrzęk mózgu.

Tak ostre i niebezpieczne dla zdrowia oraz mózgu możliwe skutki uboczne wszywki alkoholowej od lat są przedmiotem wielu debat i sporów na ten temat. Ryzyko wystąpienia śmierci podczas stosowania wszywki stało się nawet pewnym mitem, jakoby każde spożycie nawet niewielkiej dawki alkoholu miało się do tego przyczynić. W rzeczywistości temat jest nieco bardziej złożony, gdyż wiele zależy właśnie od dawki alkoholu, ale też od istnienia pewnych przeciwskazań do stosowania takiej wszywki. Nie każdy może pozwolić sobie na umieszczenie pod skórą takowej wszywki – w przypadku zignorowania przeciwskazań ryzyko wystąpienia bardzo poważnych powikłań, w tym nawet ryzyko śmierci, znacznie wzrasta.

Przeciwskazania do wszywki alkoholowej

Lek oparty na disulfiramie może prowadzić do bardzo poważnych powikłań w przypadku zignorowania przeciwskazań do jego stosowania. Wśród takowych przeciwskazań wymienia się przede wszystkim:

  • uczulenie bądź nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • choroby psychiczne,
  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • stan upojenia alkoholowego – również w okresie przed zabiegiem.

Występowanie któregokolwiek z przeciwskazań do zastosowania wszywki alkoholowej jest podstawą do wykluczenia lub przełożenia terminu zabiegu. O tym fakcie zadecyduje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. W niektórych przypadkach lekarz może zaproponować nowy termin zabiegu.

Dlaczego alkoholik pije pomimo wszywki?

Wielu alkoholików i tak sięga po alkohol, pomimo świadomości, jakie konsekwencje niesie za sobą jego spożywanie podczas stosowania wszywki. Dlaczego tak się dzieje? Samo zastosowanie wszywki alkoholowej nie wpływa tak naprawdę na samą chorobę, jaką jest alkoholizm. Wszywka ma jedynie za zadanie wywoływać u alkoholika obawę przed alkoholem, nie jest jednak formą terapeutyczną. Może sprawdzić się jedynie jako wsparcie farmakologiczne na drodze leczenia alkoholizmu, jednak nie będzie skutecznym lekiem na uzależnienie. W celu leczenia alkoholizmu rozsądniej będzie postawić na tradycyjne formy, wszywkę natomiast można rozważyć jako dodatek do leczenia.

Koszt wszywki alkoholowej

Ceny wszywki alkoholowej i zabiegu jej podskórnego umieszczenia są zróżnicowane. Najwięcej zależy od miejsca zabiegu oraz od dawki preparatu. Niemniej koszty całej procedury (włącznie z ceną wszywki) wahają się od 500 do 800 złotych.

Ile czasu działa wszywka alkoholowa?

Leczenie alkoholizmu to proces bardzo złożony i w dużej ilości przypadków nawet wieloletni. Nie bez powodu sporo osób zadaje sobie pytanie, ile czasu działa wszywka alkoholowa oraz czy wszywka wystarczy na cały okres leczenia alkoholizmu.

Od czasu działania wszywki zależy przede wszystkim dawka leku – standardowo lekarz podczas jednej procedury umieszcza 8-10 tabletek z substancją czynną. Taka dawka ma wystarczać na około 8 miesięcy. U większości nie pokryje się więc z czasem leczenia, ale może okazać się dobrym wsparciem podczas czasu nawrotów choroby i głodu alkoholowego.

Nie zwlekaj i ropozcznij nowe życie
Nasi specjaliści czekają aby pomóc Ci uwolnić się od nałogu!