Czy alkohol podnosi ciśnienie?
28 kwietnia 2025

Czy alkohol podnosi ciśnienie?

Alkohol od wieków towarzyszy człowiekowi – jest obecny w kulturze, tradycji oraz w medycynie. Choć bywa kojarzony z wydarzeniami rozrywkowymi, jego wpływ na zdrowie bywa zawrotny. Warto zadać sobie pytanie – czy spożywanie alkoholu może mieć wpływ na ciśnienie krwi? Alkohol podnosi czy obniża ciśnienie? Zapoznajmy się z zaletami i wadami substancji alkoholowych.

POZYTYWNE ASPEKTY 

Relaks 

Jako pierwsze wskazane źródło jest najbardziej pospolite, ponieważ najszybciej i najskuteczniej relaksuje ciało, głowę oraz wycisza umysł. W tym przypadku alkohol obniża ciśnienie, jeśli sięga się po niego jednorazowo. Wówczas człowiek nie tylko się uspokaja, ale również cieszy się chwilą – jest w błogim stanie.

Uzdrowienie

Według staropolskich zwyczajów alkohol stanowił środek uzdrawiający, ponieważ dzięki niemu potrafił rozgrzać zimne ciało podczas gorączki, niezależnie od powodu i sposobu przyjmowania – zarówno doustnie, jak i zewnętrznie. Dzisiaj alkohol ma swoje wtórne zastosowanie i pojawia się w różnych preparatach farmakologicznych, między innymi w „Amolu” (67% etanolu) czy w „Kroplach Żołądkowych T” (ok. 75% etanolu). Powyższe leki pozytywnie wpływają na poprawę stanu, gdy osoba ma gorączkę, przeziębienie, bóle głowy, mięśni, dolegliwości żołądkowe. Alkohol (etanol) pojawiający się w lekach działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, więc gwarantuje trwałość leku oraz umie zapobiec rozwojowi drobnoustrojów. Alkohol w celu uzdrawiającym powinno stosować się bardzo ostrożnie i nieregularnie. W przypadku braku poprawy stanu chorobowego, należy udać się na konsultację lekarską. 

NEGATYWNE ASPEKTY

Alkohol ma również drugie – ciemne oblicze. Konsekwencje dłuższego spożywania alkoholu nie są przyjemne – człowiek staje się ofiarą i nie umie wydostać się z rąk przestępcy „w białych rękawiczkach”. 

Uzależnienie i choroba

Regularne sięganie po alkohol zasługuje na miano uzależnienia. Na początku nałogu człowiek nie jest zupełnie świadomy, że doświadcza pierwszych symptomów choroby alkoholowej. Choć niektórym może się wydawać, że alkohol nie namieszał im w życiu, a mimo to pojawiające się momenty stresu, złości i nadpobudliwości są zamiatane pod dywan. Wówczas narastająca frustracja wpływa negatywnie na układ nerwowy oraz układ sercowy, prowadząc między innymi do chorób serca – nadciśnienia, zawału serca, udaru, a nawet długotrwały ciąg alkoholowy może zakończyć się zgonem. 

Czy alkohol podnosi czy obniża ciśnienie?

Trzeba podkreślić fakt, że alkohol podnosi ciśnienie tętnicze, gdy osoba nadużywa alkoholu. Natomiast obniża ciśnienie w jednorazowych sytuacjach, kiedy człowiek traktuje alkohol jako antydepresant. Alkohol wymyka się osobie uzależnionej spod kontroli i zdecydowanie ściąga ją na dno, odbierając poczucie wpływu na własne życie. Ponadto osoby, które cierpią na choroby sercowe, są bardziej narażone pogłębiające się problemy z ciśnieniem tętniczym. Wzrost ciśnienia krwi ma powiązania z pracą nerek, a dokładniej z jej zaburzeniami. Spożywanie alkoholu może negatywnie wpływać na pracę nerek, które są odpowiedzialne za utrzymywanie równowagi wodno-elektrolitowej oraz kontrolę ciśnienia krwi w organizmie człowieka. Pod wpływem alkoholu we krwi, nerki gorzej radzą sobie z:

– usuwaniem witamin, między innymi sodu czy magnezu, 

– filtrowaniem toksyn,

– utrzymywaniem odpowiedniego poziomu nawodnienia. 

Zaburzenia pracy nerek mogą prowadzić do zatrzymania płynów w organizmie człowieka, w konsekwencji czego przyczynia się do podwyższenia ciśnienia tętniczego. Długotrwałe spożywanie alkoholu może dodatkowo pogłębiać te problemy, zwiększając ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego i układu moczowego. 

Czy alkohol podnosi ciśnienie w oku?

Jak już wspominano, alkohol atakuje człowieka krok po kroku, prawie każdy narząd – wątrobę, nerki, ale nie tylko te układy są narażone na niebezpieczeństwo. Zagrożenie zdrowotne stanowi również układ wzrokowy. Duże spożywanie alkoholu podnosi ciśnienie w oku, jednocześnie powodując uszkodzenie siatkówki oka. Zbyt wysokie ciśnienie krwi powoduje uszkodzenia delikatnych naczyń krwionośnych siatkówki – części oka odpowiedzialnej za odbieranie bodźców wzrokowych. 

Czym jest ciśnienie w oku?

Ciśnienie w oku – inaczej nazywane ciśnieniem wewnątrzgałkowym (IOP) – wyznacza wartość określającą siłę, z jaką ciecz wodnista – czyli płyn wypełniający przednią część oka – naciska na jego wewnętrzną strukturę. Przezroczysta ciecz pomaga utrzymywać kulisty kształt oka, ale także odżywia komórki oka oraz usuwa zbędne produkty przemiany materii.

Co się dzieje, gdy podnosi się ciśnienie w oku?

O wysokim ciśnieniu oka nie mówi się zbyt często, ale jest poważnym zjawiskiem chorobowym, które może dotknąć osoby, u których oczy gromadzą nadmiar płynu, który z kolei ma trudności z odpowiednim odpływaniem.

Wysokie ciśnienie oka – kto jest na nią szczególnie narażony?

Na rozwój podwyższonego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, szczególnie narażone są:

  • osoby powyżej 40. roku życia,
  • osoby, które maja wady wrodzone utrudniające odpływ cieczy wodnistej z oka,
  • osoby, które dziedziczą geny w przypadku jaskry lub podwyższonym ciśnieniem w oku,
  • osoby o pochodzeniu etnicznym, na przykład korzenie afroamerykańskie albo latynoskie,
  • osoby po wcześniejszych urazach oka, między innymi w wyniku wypadku lub zabiegu chirurgicznego, 
  • osoby, które stosują niektóre leki zawierające glikokortykosteroidy.

W chwili, gdy alkohol podnosi ciśnienie w oku:

– ścianki naczyń stają się kruche i bardziej podatne na pękanie,

– dochodzi do zaburzenia prawidłowego ukrwienia siatkówki oka, 

– może dojść do wylewu krwi do wnętrza oka.

Wszystkie czynniki mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje, a może zakończyć się pogorszeniem ostrości widzenia, a nawet całkowitą utratą wzroku. 

Wysokie ciśnienie w oku – symptomy

Ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP) daje znać o sobie, gdy nerw wzrokowy jest na tyle uszkodzony, że chory doświadcza:

– rozmytego widzenia, 

– bólu oka, 

– częściowej utraty wzroku (w perspektywie bocznej lub obwodowej),

– aureoli wokół światła. 

Pojawienie się powyższych objawów zobowiązuje chorego do skonsultowania swojej sytuacji ze specjalistą – okulistą lub optykiem, który pomoże w diagnostyce choroby oczu. 

Wpływ alkoholu na zdrowie oczu – inne skutki

Długotrwałe ciągi alkoholowe mogą również powodować inne problemy związane ze zdrowiem oczu. Oczywistą rzeczą jest, że alkohol poprawia nastrój, czyli pełni funkcję antydepresyjną, jednak jego nadużywanie może prowadzić do rozmycia widzianego obrazu, a nawet zaburzyć percepcję głębi. Zaburzenia percepcji głębi są związane z perspektywą odległości od jednego do drugiego obiektu. Zatem osoba nadużywająca alkohol może miewać trudności w dokładnej ocenie odległości oraz przestrzeni, w której się znajduje. Człowiek może również odczuwać inne symptomy, takie jak: zapalenie spojówek, zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie, które przyczyniają się do suchości oczu.

Podsumowując, alkohol stanowi ostrzeżenie w wielu aspektach życia codziennego. Zazwyczaj towarzyszy spotkaniom towarzyskim, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Wysoki poziom alkoholu we krwi powinien być poważnym sygnałem dla zdrowia, który nie może być bagatelizowany, a dbanie o swoje ciało to inwestycja w jakość życia – w teraźniejszość oraz przyszłość.

Bibliografia 

  1. Instytut Oka, Ciśnienie w oku – czym jest?, [w:] https://instytutoka.pl/aktualnosci/cisnienie-w-oku-czym-jest-jak-je-obnizyc/ (dostęp elektroniczny 23.04.2025).
  2. Kac Doktor, Alkohol i nadciśnienie, [w:] https://www.kacdoktor.pl/blog/alkohol-i-nadcisnienie-jak-spozywanie-alkoholu-wplywa-na-serce (dostęp elektroniczny 23.04.2025). 
  3. Zielonka Optyk, Podwójne rozmycie oka – czyli jak alkohol wpływa na twoje oczy?, [w:] https://zielonkaoptyk.pl/aktualnosci/podwojne-rozmycie-czyli-jak-alkohol-wplywa-na-twoje-oczy-115 (dostęp elektroniczny 23.04.2025). 
Nie zwlekaj i ropozcznij nowe życie
Nasi specjaliści czekają aby pomóc Ci uwolnić się od nałogu!